Utökat planprogram Slagavallen/Fjällvidden

Härjedalens kommun har utökat planprogrammet för Slagavallen/Fjällvidden (Område B1).

Mer information finns att hämta här:  https://kommun.herjedalen.se/kommunalservice/byggabo/samhallsplanering/planprogramslagavallenfjallvidden.4.3e0be16f166ee55fa7a2cc11.html

Samrådstiden går ut 30/11 men vi har begärt mer tid för våra medlemmar så vi har fått till den 16/12 på oss att skicka in våra överklaganden.

Vägföreningen för Vonks väg och stugföreningen har gemensamt gjort en skrivelse där vi har lämnat in våra synpunkter, denna kommer även att skickas ut till våra medlemmar. För er som är intresserad av att ta del av informationen och inte bor efter Vonks väg eller är medlem i stugföreningen kan enkelt gå med i stugföreningen se ”Medlemssidor” för mer information. Om ni går med så skicka även ett mail till MadeLarsson@hotmail.com för att snabbt få tag i dokumentet.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *